Haber

Almanya Kıbrıs’ta iki devletli çözüm istemiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Kıbrıs’ta iki devletli çözüm olmayacağını savundu.

Baerbock ve GKRY Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Berlin’de yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Kıbrıs konusunun ele alındığına dikkati çeken Baerbock, “Almanya kararlı bir şekilde yanınızda. Çözüm ancak BM kararlarına dayalı olabilir. Kıbrıs’ta iki devletli çözüm olamaz.” sözünü kullandı.

Kıbrıs sorununda ancak Birleşmiş Milletler (BM) kararları temelinde çözüm bulunabileceğini vurgulayan Baerbock, yeni önerilerde Kıbrıs Rum Yönetimi’ni desteklemeye hazır olduklarını kaydetti.

İran’ın Berlin Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına Çağrıldı

İran’daki duruma değinen Baerbock, İran’da sırf protestolara katıldıkları için iki kişinin daha idam edildiğini belirterek, “Halkına gözdağı vermek için kendi gençlerini katleden bir rejimin geleceği yok” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Baerbock, İran’ın Berlin Büyükelçisi’nin İran’ın kendi halkına uyguladığı vahşice zulmün ve 2 kişinin infazının sonuçsuz kalmayacağının netleştirilmesi için bir kez daha Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı bilgisini paylaştı.

“Brezilya halkı ve kurumlarıyla dayanışma içindeyiz”

Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçilerinin Ulusal Kongre, Başkanlık Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye düzenlediği baskına ilişkin Baerbock, bunun Brezilya demokrasisinin kalbine bir saldırı olduğunu belirterek, saldırıyı kınadı.

“Dünyanın herhangi bir yerinde demokrasilere yönelik herhangi bir saldırı, her zaman özgürlüğümüze ve değerlerimize yönelik bir saldırıdır.” Baerbock, “Bu nedenle, özgür ve adil seçimlerde yeni hükümeti seçen Brezilya halkı ve kurumlarıyla dayanışma içindeler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu