Haber

Eskişehir’de Hatay için yazlık giyim dayanışması düzenlendi

MELTEM KARAKAŞ

EskişehirYıldıztepe Kooperatifi tarafından ” HatayYıldıztepe Kooperatifi üyesi ve ailesi depremden etkilenen Şahap Arpacı, “Hepimizin bildiği gibi depremin üzerinden yaklaşık 5 ay geçti ama maalesef bölgeye yapılan yardımların sayısı çok azaldı. Bir bakıma bunu bir yardım faaliyeti olarak değil, Eskişehirliler ile Hataylılar arasında bir dayanışma olarak gördük ve yaz sıcağının baskısıyla çok ciddi ihtiyaçlar var” diye herkesi duyarlı olmaya çağırdı. Destek.

Yıldıztepe Kooperatifi tarafından dün Eskişehir’de “Hatay İçin Yazlık Giyim Dayanışması” düzenlendi. Bölgede acil ihtiyaç olarak belirlenen yazlık giysi, şapka, terlik, iç çamaşırı ve zirai ilaçları toplayan kooperatif üyeleri, depremzedelerin hala çok sayıda malzemeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

“BÖLGEDEN ÇOK SAYIDA YARDIM ÇAĞRISI ALIYORUZ”

Şahap Arpacı dedi ki:

“Yıldıztepe Kooperatifi olarak kuruluşumuzdan bu yana hep kamu yararı yüksek ve sosyal amaçlı işlerin içindeyiz. Hepimizin bildiği gibi depremin üzerinden 5 aya yakın bir zaman geçti ama ne yazık ki bölgeye yapılan yardımların sayısı azaldı. çok.Yıl ortasında dayanışma olarak gördük ve yaz sıcağıyla birlikte çok önemli ihtiyaçlar oluyor.Böcek ve yılanların geçtiği bir yerde gördük çok ciddi bir artış var Hatay’da Antakya ve çevresinde haşarat sayısı.Burada haşaratla mücadeleden terlik, şort, yazlık giysilere kadar her şeye ihtiyaç olduğu doğrultusunda bölgedeki sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda yardım daveti aldık.

“BÖLGE İLE İLGİLİ OLUMSUZ TESPİTLER”

Bu tarafımızı buradan tüm Eskişehirlilere duyurduk. Sıfır veya sıfıra yakın, temiz, kullanışlı kıyafet, terlik, gözlük, yelpaze toplayalım ve önümüzdeki günlerde Yıldıztepe Kooperatifi olarak bölgeye götürelim. Eskişehir’deki yüzlerce sivil toplum kuruluşundan biriyiz. Kent içinde bir dayanışma çağrısının tetiklenmesi açısından buna büyük ihtiyaç var. Maalesef oy Sonuçların ardından bölge ile ilgili çok olumsuz tespitler yapıldı. Bunu da doğru bulmuyoruz. Dolayısıyla bölgede 11 ilin tamamını kapsayacak şekilde yardıma ihtiyaç var ama biz bu kez Hatay’ı seçtik. Hatay halkıyla dayanışma içinde bunu yaz sezonunun başlamasının bir başlangıcı olarak görüyoruz.”

“DAYANIŞMANLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Ailesiyle Hatay’dan Eskişehir’e gelen Serkan Yalçın, şunları söyledi:

“Öncelikle Hatay’daki depremzedelerle dayanışma içinde olan Yıldıztepe Kooperatifi’ne teşekkür ederiz. Hatay’da insanların gerçekten yardıma ihtiyacı olduğu için bu dayanışmanın yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle çadırlarda yaşayan insanların haşere sorunu var ve yaz geldi. gelin çok sıcak bir ülke yazlık kıyafete ihtiyaç var çünkü maalesef insanlar meskenlerinden bir şey alamıyordu.Destek ve dayanışmaları için herkese teşekkür ediyoruz.Depremden sonra 9 şubatta Eskişehir’e geldik.çok gördük buradaki insanlardan dayanışma mesajı. herkes bize çok yardım etmeye çalıştı. devam etmesi gerekiyor. oradaki insanlar aslında sıkıntıda. bu yardım ne kadar uzun sürerse, oradaki insanlara o kadar yardım edeceğiz. Burada çocuklarımızla yeni bir hayat kurmaya çalışıyoruz, alışmaya çalışıyoruz. Bize yardımcı olan herkese de teşekkür ederiz.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu